Календар сонячних та місячних затемнень

Сонячні затемнення
СОНЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ:
2 жовтня 2024р. Повне сонячне затемнення. Спостерігати його можна буде в південних регіонах Аргентини та Чилі, з острова Пасхи в південно-східній частині Тихого океану.Місячні затемнення
МІСЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ:
18 вересня 2024р. Затемнення можна буде спостерігати в Європі, Америці та Африці.Затемнення Сонця відбувається, коли Місяць розташовується між Сонцем і Землею і в такий спосіб перекриває потік сонячного світла.

Часткове затемнення - відбувається тоді, коли спостерігач не знаходиться достатньо близько до лінії, що з'єднує Сонце і Місяць, щоб потрапити в повну тінь від Місяця, потрапляючи лише в напівтінь.

Повне затемнення - відбувається тоді, коли спостерігач знаходиться в тіні Місяця. У цьому разі можна спостерігати сонячну корону. Це можливо завдяки тому, що видимі кутові розміри Місяця лише трохи більші за кутові розміри Сонця і у разі повного затемнення, Місяць затьмарює повністю диск Сонця, але не затьмарює корони.

Кільцеподібне затемнення - відбувається тоді, коли, як і у випадку повного затемнення, спостерігач знаходиться дуже близько до лінії, що з'єднує Сонце і Місяць. На відміну від повного затемнення, у випадку кільцеподібного затемнення кутові розміри Місяця є меншими за кутові розміри Сонця. Це відбувається, коли затемнення припадає на час, коли Місяць знаходиться поблизу апогею своєї орбіти, або на далекій віддалі від Землі.

Кільцеподібне-повним затемненням називається затемнення, яке в певних місцях Землі спостерігається як повне, а в інших як кільцеподібне. Тільки близько 5% усіх затемнень є кільцеподібно-повними.


Місячне затемнення - астрономічне явище, яке відбувається, коли Земля перебуває між Сонцем і Місяцем і Місяць потрапляє в тінь чи напівтінь Землі.

Повне затемнення - Відбувається, якщо Місяць потрапляє у тінь Землі повністю, сонячне проміння упродовж певного часу взагалі не потрапляє безпосередньо до його поверхні. Під час такого затемнення поверхня Місяця стає темно-червоною, але Місяць не зникає повністю. Темно-червоне забарвлення зумовлене слабким світлом, яке розсіюється крізь атмосферу Землі. Природа цього явища подібна до природи заграви, завдяки якій небо є червоним деякий час після заходу і до сходу Сонця.

Часткове затемнення - Настає, коли у тінь потрапляє лише частина Місяця. При такому типі затемнення, навіть в максимальній фазі, частина Місяця лишається в півтіні, і освітлюється прямими сонячними променями.

Півтіньове затемнення - Якщо Місяць заходить тільки до напівтіні Землі, затемнення називають півтіньовим. Такі затемнення малопомітні й їх фіксують лише за допомогою приладів. Півтіньові затемнення також бувають повними, якщо весь Місяць потрапляє в напівтінь Землі, і частковими, якщо лише частина його потрапляє туди.

Використані джерела: Вікіпедія